Noviny Panským Dielom na ROUTE 66 Jeep Wrangler na ROUTE 66

Bystrá

V dávnych dobách, keď železiarski majstri hľadali príhodné miesta na postavenie nových hút, výbornou indíciou boli pre nich výdatné potoky s rýchlou vodou, ktoré pramenili pod končiarmi Nízkych Tatier. No a tak sa stalo, že keď pri tom hľadaní Bystrú dolinu navštívili, takýto akurátny potok objavili a v jeho dolnej časti železnú hutu postavili. Železiarski majstri však ani kúštik tušenia nemali, aký dobrý skutok urobili, lebo nepriamo s hutou aj novú osadu založili.

V roku 1563, keď kráľovská komisia kontrolovala stav lesov na Horehroní, navštívila aj Bystrú dolinu, kde našla prosperujúcu hutu na výrobu železa. Práve huta, ale aj ťažba strieborných a zlatých rúd počas 16. – 17. storočia, dali základ vzniku súčasnej obce, ktorá musela bojovať o svoju samostatnosť predlhé roky. Podarilo sa jej to až v roku 1896, keď sa odčlenila od väčšieho a staršieho Mýta pod Ďumbierom. V roku 1960 však bola Bystrá znovu súčasťou Mýta a svoju samostatnosť opätovne a treba veriť, že už nadobre, získala o ďalších 30 rokov.

Dnešná Bystrá je významným centrom cestovného ruchu, k čomu prispela nielen nádherná okolitá príroda, ale aj kvapľová jaskyňa, ktorá okrem prehliadky podzemných krás ponúka aj speleoterapiu – liečenie horných dýchacích ciest.

Dedinka Bystrá je aj rodiskom významných osobností. Dňa 31. marca 1841 sa tu narodil slovenský národovec, pedagóg, prekladateľ, redaktor, publicista a prvý organizátor slovensko – bulharských vzťahov Jaroslav Samuel Zachej. V Bystrej sa narodil a tu aj pôsobil spisovateľ a pedagóg František Švantner (1912 – 1950). K ďalším významným bystrianskym rodákom patrí aj básnik a spisovateľ pre deti Marián Kováčik a akademik Adolf Priesol, dlhoročný rektor Technickej univerzity vo Zvolene.

No a čo povedať na záver? Azda len to, že návštevu dedinky, učupenú v čarovnom lone hôr, vrelo odporúčam každému z vás, pretože keď budete chodiť tíško tak ako ja, možno aj vám sa niekde v bystrianskom zákutí podarí uzrieť v živote nešťastnú a skormútenú Švantnerovu Malku, dnes však už s tváričkou vyjasnenou blaženým úsmevom a bielučkou ako svätá hostia.

Ján Balkovic
Pešiak na cestách histórie

 


Najbližšie akcie
Bystrá

Kontaktujte nás