Noviny Panským Dielom na ROUTE 66 Jeep Wrangler na ROUTE 66

Kremnica

Urbanisticky zaujímavé a historicky unikátne, kedysi ”zlaté” kráľovské mesto Kremnica, sa po prvýkrát spomína už v roku 1328 vo výsadnej listine Karola Róberta. V roku 1329 tu začali raziť uhorské strieborné groše a v roku 1335 aj zlaté florény, známe po celom vtedajšom svete ako kremnické dukáty. Mince sa v kremnickej mincovni razia neprestajne od roku 1335! V čase svojej najväčšej slávy bola Kremnica sídlom banskej a mincovej komory a sídlom grófa siedmich banských miest, ktoré mali značnú samosprávu, spoločné zastúpenie v uhorskom sneme, ba aj spoločnú obranu proti Turkom. Bol to akýsi štát v štáte, ktorý až do roku 1876 nepodliehal nikomu, iba samotnému cisárovi vo Viedni. Do zväzku siedmich stredoslovenských banských miest patrila ”zlatá” Kremnica, ”strieborná” Banská Štiavnica, ”medená” Banská Bystrica, ďalej Pukanec, Nová Baňa, Banská Belá a Ľubietová. V 15. storočí kremnickí baníci vyprodukovali ročne okolo 160 kilogramov zlata a ročná produkcia mincovne dosahovala 24 tisíc zlatých dukátov. V Kremnici vzniklo aj zaujímavé Múzeum mincí a medailí, ktoré vlastní vyše osemtisíc mincí a okolo štyritisíc medailí. V jeho depozite sú aj jedny z najväčších razených medailí na svete s priemerom 15 centimetrov.

...Cez leto roku 1764 navštívil Kremnicu cisár Jozef II. Zdržal sa tu síce len dva dni, ale za tento čas jeho sprievod stačil spotrebovať 5 tisíc vajec, 630 kureniec, 80 husí, 85 kačíc, 60 moriek, 25 sliepok na polievku, 11 ošípaných, 15 teliec, 80 holubov, 5 tetrovov, 50 korytnačiek, 2 000 rakov, 800 pstruhov, tisíc kusov chleba a 30 sudov piva. Nuž, apetít mal Jozef II. so svojím sprievodom na počudovanie dobrý...

...Kremničania boli kedysi veľkí spáči. Počas tureckého nebezpečenstva v 16. storočí stráže na zámku zaspali. Turci sa priblížili až k zámockým múrom bez toho, aby ich bol niekto zbadal. Pávy, ktoré sa potulovali po zámku zbadali neznámych ľudí, splašili sa zobudili stráže. Vojaci odohnali Turkov a odvtedy sa v mestskom rozpočte každoročne pamätalo aj na sumu určenú na chov pávov, ktoré mešťania mali vždy vo veľkej úcte.


Najbližšie akcie
Kremnica

Kontaktujte nás