Noviny Panským Dielom na ROUTE 66 Jeep Wrangler na ROUTE 66

Fantastický úspech slovenských „dobytkárov“

SLOVENSKÁ ĽUPČA/BASSENHEIM – Fakt, že máme skvelých dobytkárskych jazdcov, ktorým sa westernové disciplíny dostali už dávno do krvného obehu, vieme vďaka každoročnému Ródeu, ktoré organizuje v Slovenskej Ľupči Peter Dula a jeho Kamenný ranč. Avšak, že svoje najazdené skúsenosti nedávno práve títo jazdci zhodnotili tak úspešne, že sa stali úradujúcou jednotkou na Majstrovstvách Európy v nemeckom Bassenheime, vie málokto.

August našej slovenskej dobytkárskej výprave naozaj v Nemecku na Fort Santa Fe Ranch v Bassenheime prial. Práve tu v tunajšom známom jazdeckom výcvikovom  centre pre westernové disciplíny ako sú Team Penning, Cattle Penning a Ranch Sorting, na ranči situovanom na úpätí hôr Karmelenberges, obklopenom krásnou sopečnou prírodou Vordereifelskej krajiny, usporiadala nemecká Cow Horse Association Majstrovstvá Európy. Zúčastnili sa ich jazdci z Nemecka, Luxemburgska, Belgicka, Česka a Slovenska. 

Publikum fandilo a burácalo
Našu výpravu, ktorá musela do miesta konania precestovať v neúprosnom teple ulynulých dní viac ako 1 200 kilometrov, tvorili Branislav Šablatúra z Galanty, Peter Dula zo Slovenskej Ľupče, Milan Šprla a Siska Lacová z Krupiny, Zuzana Eibnerová Staššíková z Pezinka  a česká podpora Zuzana Hroniková. Čakali ich spomínané tri súťažné disciplíny. ,,Po úmornom teple sme miesto piatkového tréningu dopriali koňom aj sebe oddych a strávili deň kúpaním sa vo vulkanickom jazere,“ hovorí za všetkých Zuzana Eibnerová Staššíková. V sobotu prebehli prvé kolá a naši jazdci priebežne vo všetkom viedli. ,,Začali sme dávať rekordy. Publikum fandilo a burácalo pri každej našej úspešne prehnanej krave a nás to hnalo k maximálnym výkonom. Nálada bola úžasná. Večer za nami chodilo mnoho ľudí a chválilo našu prácu, kone ale aj reprezentačné košele.“  

Vstupenka na svetové majstrovstvá
V nedeľu prebehli 2. kolá a finále pre najlepších päť. A výsledok? Prvé pozície v disciplínach patrili najmä Slovákom. ,,Týmto chcem poďakovať celému tímu za úžasné výkony, skvelú náladu, súdržnosť a maximálnu podporu. Veľké ďakujem patrí aj našim koňom menovite Peppies Lucky Bar, Smartin Black Jack, Bingo Safari, Lena our Enterprise a Peppy Lucky Jack, pretože svojimi úžasnými výkonmi ukázali, že slovenské kone sú veľmi kvalitné. S hrdosťou môžeme teraz povedať, že Slovensko má výborných dobytkárov,“ dodáva pezinská jazdkyňa. Ako sme sa dozvedeli od slovensko-ľupčianskeho jazdca Petra Dulu, ktorého mrzel fakt, že sa majstrovstiev v Nemecku nezúčastnili práve Taliani, s ktorými si chceli naši zmerať sily, týmto umiestnením si Slováci zabezpečili miestenku do Holandska. Práve tu sa totiž budú na budúci rok konať Majstrovstvá sveta.

(ela)

Kontaktujte nás