Noviny Panským Dielom na ROUTE 66 Jeep Wrangler na ROUTE 66

Otvorenie MOTOsezóny na ROUTE 66 SK je za nami

Jar je tu a s ňou aj sezóna na slovenskej ROUTE 66. Otvorili sme ju ako sa patrí – s priateľmi. V sobotu 25. apríla sme sa jednoducho všetci stretli a bolo jedno, či to bol motorkár, wranglerista  alebo obyčajný ,,cestný“ autičkár. Tentoraz sa k nám pridal aj televízny štáb TV Hronka, ktorý otvoreniu slovenskej RUTE 66  venoval desaťminútovú reportáž. Nájdete ju tu:

Vyrážalo sa z Čierneho Balogu do Slovenskej Ľupče a postupne sa pridávali do kolóny ďalšie a ďalšie vozidlá. V niekdajšom mestečku, ktoré leží pod Hradom Ľupča už počet posádok prekračoval číslo 80 a ku kolóne patrili aj osobné autá. Majitelia si ich označili slovenskými vlajkami.  Dôvodom nebol blížiaci sa majstrovský hokej, ale zaužívaný zvyk, ktorý tunajší organizátori podobných akcií z JEEP WRANGLER clubu SLOVAKIA na slovenskej ROUTE 66 a OZ Slovenská ROUTE 66 už v minulosti zaviedli.

Na slovenskej ROUTE 66 sa spájalo

,,Chceme tým spájať , nie rozdeľovať, pretože všetko ,čo organizujeme robíme tak, aby mohli byť aktívni aj ,,nemajitelia“  motoriek či Wranglerov. Mnohí z nich to oceňujú a na druhej strane si tak podvedome budujú v sebe akýsi lokálpatriotizmus, ktorý sa síce sporadicky v Slovákoch objavuje, no väčšinou iba pri hokejových majstrovstvách,“ hovorí Juraj Holéci prezident JEEP WRANGLER clubu SLOVAKIA. Myšlienka realizovať spoločný prejazd majiteľov veľkých štvorkolesových strojov, určených najmä na Off road spolu s motorkármi a pridať aj cestné vozidlá, v ktorých sa akcie účastina celé rodiny má však hlbší podtext. Je to vzájomná tolerancia. Často sa totiž v bežnej premávke stáva, že motorkár je v určitej chvíli pre šoféra akéhokoľvek auta doslova neviditeľný a pokiaľ kolízia skončí pre oboch bez ohrozenia bezpečnosti, potom aspoň emócie urobia svoje. Práve preto podobné akcie akosi podvedome učia ľudí vnímať toho druhého aj inak – ako pohodového priateľa, ktorý vyznáva rovnaké hodnoty – SLOBODU.

Jurajský jarmok v Hontianskych Nemciach

Kolóna prešla Banskú Bystricu, Zvolen a zamierila si do Hontianskych Nemiec, kde Juraja slávili tunajší obyvatelia v rámci tradícií po svojom – jarmokom. Je namieste oceniť neobvyklú ústretovosť a milý prístup starostu Jozefa Nemca, rovnako ako Nadeždy Babiakovej, primátorky Banskej Štiavnice kde sa po jarmočnej hodine oddychu, totiž pokračovalo. Pochopili, to, čo niektorí predstavitelia samospráv žiaľ dodnes pochopiť odmietajú- že práve podobné akcie, ktoré organizujú obyčajní ľudia, dokážu ukázať krásnu tvár ich regiónov a sú v týchto časoch naozaj potrebné. Už sme sa neraz presvedčili, že neodmysliteľne medzi takéto akcie patrí Otvorenie slovenskej ROUTE 66 - cesty, ktorá by mala spájať a zároveň ako ,,legenda" raz aj podporovať služby a teda i cestovný ruch v jej okolí.

Erika Lamperová
Foto Martin Vacha
 

 

Nedá nám nezverejniť verše jedného z účastníkov, ktoré nám venoval po akcii: Ján Dedo Polóny, Ďakujeme.

(Pre vysvetlenie, kedysi obyvateľov Slovenskej Ľupče nazývali Dratviari)

 

Motorkári, Wrangleristi, ba i tí Dratviari,
všetci spolu všetkých pred kostolom vítali.
Jeden druhému ruky vrúcne podali,
ba i pusy, či objatia na hrudi sa zachveli.

 

Potom sťa by bičom prasol,
koleso na kolese už šli na dol.
Popri Hrone pekne v rade si švihali,
aj buchary si zhlboka krochkali.

 

Pohľad v pravo, pohľad v ľavo, mestá a dediny sa míňali,
až Hontianske Nemce ich po čase zvítali.
Potom naspäť cez Štiavnicu,
postaviť sa pod Trojicu.

 

Úsmev jeden, dva, tri štyri 
a hybáj späť, veď na veži štyri bili.
V Ľupči guláš už zas nedočkavý túžil splniť naše prianie,
veď na ceste plných dojmov, hlad utíšiť dobre padne.

Wrava k vrave za stolmi sa šíri,
že bolo dobre v tej Slovenskej ríši.
Tak ľupčania vďaka Vám! 
Veď zídeme sa zas, ak znovu Pán Boh dá.

 

                                                    Ján Dedo Polóny 

Photogallery ( 80  ) 

Kontaktujte nás