Noviny Panským Dielom na ROUTE 66 Jeep Wrangler na ROUTE 66

Otvorili sme motoristickú sezónu 2016

Otvorili sme motoristickú sezónu 2016 na novom úseku slovenskej ROUTE 66

Sezónu 2016 na slovenskej ROUTE 66 sme ako sa už zvyčajne stalo pekným zvykom spoločným prejazdom, kde sa účasti medze nekladú. A tak na miesto stretu prišli ráno do Slovenskej Ľupče v posledný aprílový deň, motorkári, trojkolkári, wrangleristi, offroadisti, ale aj majitelia osobných áut so svojimi ratolesťami. Namierili sme si to tentokrát na sever k Poľským hraniciam . Pýtate sa prečo? Slovenská ROUTE 66 má nový koniec! Od augusta už cesta prvej triedy I/66 spája tri štáty a z necelých 190 bola predĺžená na 247 kilometrov.

Rozhodlo o tom Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré vydalo rozhodnutie o usporiadaní cestnej siete SR. Prečíslovalo tak cesty, vedúce od Pustého Poľa, kde pôvodne slovenská ROUTE 66 končila, cez Vernár, Poprad, Kežmarok, cez Spišskú Belú, Ždiar až po Tatranskú Javorinu na hraničný prechod do Poľska Lysá Polana. Pôvodne išlo o cestu I/67 a už čoskoro vraj budú preložené aj značky na I/66.  

Súčasťou sú tatranské štíty

V sobotu sme sa teda po prvý krát spolu v rámci oficiálneho otvorenia sezóny,  ktoré pod spoločným názvom organizuje Občianske združenie Slovenská ROUTE 66 zo Slovenskej Ľupče s JEEP WRANGLER clubom Slovakia a Seven barom Čierny Balog vybriali na jej severný koniec. Ten je totiž z pohľadu milovníka motorizmu   skutočným šperkom slovenskej ROUTE 66 vďaka prekrásnym scenériám Belianskych Tatier. Nakoľko nás čakala krásna, no pomerne náročná časť slovenskej ROUTE 66 prejazd bol voľnejší a nebolo podmienkou zúčastniť sa ho ako súčasť kolóny. Tempo si mohol každý udržať svoje vlastné. Cieľom sa stal posledný hotel pred štátnou hranicou s názvom Montfort, ktorý sa kedysi volal Kolovrat. Postavili ho vo výške 1000 m.n.m. a nachádza sa iba pár kilometrov od hraničného prechodu s Poľskom. V jeho tesnej blízkosti je nádherný prezidentský zámoček Hohenlohe. Vďaka ústretovosti prezidentskej kancelárie, sme dostali povolenie, voľne sa pohybovať v jeho záhradných exteriéroch. 

Stálo to vraj za to

Tatry sú predsa len veľhory a prekrásne slnkom nasvietené zasnežené panorámy  neznamenali iba emotívny zážitok, ale napriek pripekajúcemu slniečku aj oveľa silnejší pocit chladu. A tak slovenská izba s horiacim ohňom v krbe, príjemnou terasou a spoločným občerstvením v hoteli Montfort bola zaslúženým prekvapením najmä pre motorkárov, ktorí neváhali prejsť avizovanú trasu s nami celú. Klobúk dolu. Ako však sami hovorili, prejsť ,,po novom“ aj horský prechod Vernár, kedysi výnimočné kúpele Kvetnicu pri Poprade, za Kežmarkom prefrčať okolo oku lahodiaceho Strážskeho kaštielika a nakoniec obdivovať panorámu Belianskych Tatier, skutočne to stálo za to.

 o o o

Myšlienka Slovenskej ROUTE 66, teda cesty I. triedy I/66, ktorá krížom Slovenska spája niekoľko jeho prekrásnych regiónov, nám každým kilometrom predkladá do povedomia čosi, na čo by mal byť každý správny Slovák právom hrdý.

Je to totiž úžasné prepojenie, dosiaľ turistami neobjaveného, rôznorodého bohatstva, ktoré máme doslova na tanieri v podobe neuveriteľne zaujímavej histórie, cez prírodné rarity, až po ojedinelosť zvykov, či turisticky príťažlivých miest. Veríme, že aj vďaka záujmu vás všetkých sa už čoskoro táto cesta stane ako spojnica vyhľadávaným  produktom cestovného ruchu v regiónoch, ktoré zatiaľ veľmi ťažko hľadajú svoj rozvoj.

Erika Lamperová

 

 

Photogallery ( 55  ) 

Kontaktujte nás