Noviny Panským Dielom na ROUTE 66 Jeep Wrangler na ROUTE 66

Rarita na vynikajúcu zábavu je otvorená

STARÝ SMOKOVEC - Iba pár kilometrov od  slovenskej ROUTE 66 teda cesty I/66, ktorá bola pred časom rezortným prečíslovaním ciest predĺžená až k hraniciam našich severných susedov v Belianskych Tatrách, vás v Starom Smokovci čaká nezvyčajný zážitok. Tunajší umelci tu iba nedávno otvorili galériu Tricklandia. Pomocou 3D a 2D ilúzií v nej vytvorili pre návštevníkov vskutku jedinečný zmyslový zážitok. Zaujímavosťou je, že podobné Trick artové umenie nainštalované v priestore, nájdete iba v Paríži, Amsterdame alebo na Bali.
Vstúpite a neveríte vlastným očiam. Váž zrak klame optická ilúzia. Desiatky zrkadiel a lomených kresieb , ktoré vytvárajú v optike 3D obraz, prezentujú slovenské rozprávky, ale aj historické a kultúrne pamiatky našej krajiny. Autormi unikátneho projektu Tricklandia, sú Marián Bizub a Marián Aštáry, ktorým pomáhal ich kamarát Jozef Ripko a nemalou troškou prispel aj dokumentarista Pavol Barabáš.
 

Všetko je to o hlave
Trickart je totiž umenie, ktoré vytvára vizuálne ilúzie. Tie sú postavené na zobrazovaní predmetov akoby naozaj existovali, no v skutočnosti ide len o dvojrozmerné kresby. Ide o hru medzi umelcom a návštevníkom. Aby ste v tejto hre uspeli, treba zapojiť všetky svoje zmysly a nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Ako povedali umelci: ,,Všetko je to o hlave.  Mozog človeka totiž často krát vyhodnocuje obrazy, ktoré vníma oko bez premýšľania o nich, čo vedie k senzorickým ilúziám. Jednoducho, na prvý pohľad máme pocit, že veci sú skutočné, až po premýšľaní o nich prídeme na to, že sa jedná len o trik.“ Trickartoví umelci sa snažia čo najviac návštevníka ,,oklamať“, a ten sa po celý čas snaží  odhaliť čo najviac trikov. Je to vzrušujúce a zábavné pre všetkých!

Dokonalé atrakcie
Nezvyčajná galéria je v centre, neďaleko autobusovej stanice a rozprestiera sa na 500 štvorcových metroch plochy. Autori vytvorili 24 exponátov v podobe zábavného parku, kde sa návštevník stáva súčasťou nainštalovaných diel. Turisti tu môžu navštíviť Vlkolínec, Bojnický zámok, Spišský hrad, Dunajec, prezrieť si poštovú známku s vyobrazením Jánošíka a viaceré ďalšie obrazy. Súčasťou sú informácie i povesti, ktoré si je možné vypočuť v mobile či tablete po stiahnutí aplikácie, alebo zo slúchadiel, ktoré dostanú turisti pri vstupe do galérie. V nechýba ani zrkadlové bludisko veľké 8x8m, ktoré patrí k najkrajším v strednej Európe. Je tu antigravitačná miestnosť, zrkadlový kaleidoskop s dokumentačným materiálom Pavla Barabáša, nekonečná knižnica, deformačná miestnosť, ktorá robí z ľudí obrov a zároveň trpaslíkov.

Z bludiska nebolo možné výjsť
Autori sľubujú, že expozície budú sezónne obmieňané, pričom by ešte v lete malo dôjsť k rozšíreniu o  antigravitačný valec, ktorý sťaží prechod týmto miestom, antigravitačnú perníkovú chalúpku a miestnosť s názvom Išlo vajce na vandrovku, v ktorej sa vďaka optickej ilúzii bude zdať, že guľôčky sa kotúľajú do kopca. Samotné zrkadlové bludisko chceli pôvodne autori urobiť väčšie, no keď zistili, že dostať sa z neho je problém, zmenšili ho. Orientáciu v ňom sťažuje okrem zrkadiel aj farebné prostredie, ktoré sa stále mení. Okrem početných trickártových obrazov, priestor obsahuje, 6 metrov vysokú knihu a mnohé iné zaujímavé exponáty. Zaujímavosťou je, že  autori všetko financovali z vlastných zdrojov, resp. im prácou či materiálom bez nároku na odmenu pomohli priatelia.  Pre verejnosť bude galéria otvorená od pondelka do piatka v čase od 10,00 – 18,00 hodiny. Dospelí zaplatia pri návšteve 8 eur, študenti a seniori 7 eur a deti 6 eur, deti do troch rokov neplatia.

Spracovala Erika Lamperová podľa zdrojov: www.tricklandia.sk , www.pravda.sk. a www.rtvs.sk

Video zverejnila na sociálnej sieti zo svojej návštevy redaktorka RTVS Ivanka Ratkovská: https://www.facebook.com/ivana.ratkovska.3/videos/10207909441708851/

Photogallery ( 1  ) 

Kontaktujte nás