Noviny Panským Dielom na ROUTE 66 Jeep Wrangler na ROUTE 66

Sezóna na slovenskej ROUTE 66 začala

Oficiálne podujatie, ktoré ako inak, nieslo názov Otvorenie MOTOsezóny na slovenskej ROUTE 66, je za nami. Počas tohto ročníku 2014 sa v sobotu 3. mája stretli na ňom desiatky motoristov rôzneho ,,kalibru“. Tak majitelia motoriek, ako aj veteránov, nechýbali silné stroje amerických výrobcov zn. JEEP Wrangler a ,,pomyslené“ dvere na podujatie mali otvorené aj všetci motoristi, ktorí majú záujem o propagáciu myšlienky štátnej cesty I/66 ako slovenskej ROUTE 66.

V kolóne teda nechýbali ani účastníci prejazdu, ktorí síce neboli majiteľmi amerických áut, ale svoje vozidlá označili vejúcou slovenskou vlajkou. Bola to jediná podmienka organizátorov z Jeep Wrangler club Slovakia zo Slovenskej Ľupče a banskobystického Chopper clubu. Vodiči tak dali najavo svoju toleranciu voči tým najzraniteľnejším účastníkom premávky - motorkárom. Témou tohtoročného otvorenia motosezóny bola totiž okrem iného aj solidarita medzi účastníkmi dopravy na štátnej ceste I/66 – slovenskej ROUTE 66. Organizátori sa svojimi aktivitami spojenými s propagáciou cesty I/66 snažia podporiť súdržnosť i ústretovosť medzi motoristami, a zároveň sa nimi tematicky pripájajú k myšlienke vyzdvihnutia významu génia loci regiónu, ktorého sú súčasťou aj obce Čierny Balog, Ľubietová či Hronec, ktoré sa do podujatia zapojili.

Prepojenie zaujímavostí

Snaženie organizátorov o prepojenie zaujímavostí v rámci rozvoja cestovného ruchu regiónu, teda súvisí aj s históriou lesníctva, baníctva a hutníctva v týchto obciach. A tak, samotní účastníci prejazdu, ako aj  početní diváci mali počas akcie možnosť nielen obdivovať, ale aj vyskúšať si čaro pocitu z jazdy na starodávnych vozňoch Čiernohronskej železničky z námestia v Hronci, až po Vydrovo na Čiernom Balogu, kde podujatie v areáli lesníckeho skanzenu vyvrcholilo. Zároveň sa do akcie pripojili aj členovia združenia Libetha z Ľubietovej, ktorí pod vedením naslovovzatých odborníkov Matúša a Magdy Jančurovcov z Ľupčianskych Kovozávodov, pripravili úžasné divadlo – starodávnej tavby železa a odlievanie znaku ROUTE 66.

Nadšenci udržujú tradície

Málokto totiž vie, že práve existencia najstaršej vysokej pece z čias bývalého Uhorska, sa s týmito obcami priamo i nepriamo spája dodnes. Tú, ktorá sa zachovala a stojí v lokalite Tri vody pri horehronskej obci Osrblie neďaleko Hronca, postavili v roku 1795 v doline na druhej strane masívu Ľubietovského Vepra vo východnej časti pohoria Poľana. Vo vysokej peci, ktorá ako palivo používala drevené uhlie, vyrábali surové železo a v starej železiarni na Troch Vodách odlievali rúry, kachle, železný riad aj delové gule. Tú naozaj najstaršiu vysokú pec na tavbu železnej rudy v Uhorsku začali stavať spracovatelia železnej rudy v kráľovskom meste Ľubietová už v roku 1692. Ľubietovská vysoká pec však už neexistuje, no tradície dnes obnovujú nadšenci zo združenia Libetha. Ruda, i v milieri vlasntoručne vypálene drevené uhlie, ktoré sa na sobotňajšej akcii v Hronci použilo, dodali práve oni.

Krstili slovenskou whisky

Niektorí motorizovaní účastníci podujatia sa z Hronca vybrali rovno na Vydrovo, pričom majitelia offroadových Wranglerov využili možnosť paralelného prejazdu so starou úzkokoľajnou slečnou. Väčšina motorkárov sa, napriek naozaj bezkonkurenčne ,,aprílovému“ počasiu vydala na trasu po Horehroní, cez Muráňsku planinu, Tisovec, a Pohronskú Polhoru. Do Vydrova, kde počas dňa vytvárali fantastickú atmosféru folkové a country kapely, dorazili naozaj poriadne ,,vyjazdení“. Nikomu sa nič nestalo, a tak dobrú náladu nepokorilo ani počasie. Naopak, príjemná atmosféra a skvelý výber motomenu v podobe guľášov z vynikajúcej čiernobalockej kuchyne SEVEN BAR-u spravili svoje. A mnohí motoristi si radi počkali aj na podvečerný krst CD Between českej kapely SUFFER AGE, ktoré uviedla do života známa slovenská herečka, moderátorka, muzikálová speváčka a tanečníčka, Veronika Paulovičová. Česká kapela, ktorej spevák je zo Slovenska, predviedla naozaj výborný koncert a ako sa na moto podujatie patrí hudobníci pokrstili svoje ,,dieťa“ jedinou slovenskou whisky NESTVILLE zrejúcou v Hniezdom pri Starej Ľubovni v 4 500 sudoch z pravého bieleho duba dovezených z Kentucky v USA. Sobotňajší večer, a teda aj celé podujatie, ukončila svojim rockovým vystúpením kapela STORM.

 o o o    

Je vidieť, že aj toto podujatie je vynikajúcim spôsobom ako spájať zaujímavé aktivity, dobré myšlienky a ľudí, ktorým na rozvoji cestovného ruchu v regióne, ktorým štátna cesta I/66  - slovenská ROUTE 66 prechádza, záleží. Je však aj úspešným prostriedkom na hľadanie možností, ako dať šancu tomuto úžasnému kraju v budúcnosti. Aj podujatie ako bolo Otvorenie MOTOsezóny 2014 na slovenskej ROUTE 66 má poskytnúť impulz na zhodnotenie potenciálu územia, zvýšenie jeho prosperity a oživenie tradícií. 

Organizátori úprimne ďakujú všetkým účastníkom a účinkujúcim, že sa počasím nedali odradiť a stali sa tak spoločne s nimi neoddeliteľnou súčasťou myšlienky slovenskej ROUTE 66.

text: ela, foto: mv

 

Photogallery ( 42  ) 

Kontaktujte nás