Noviny Panským Dielom na ROUTE 66 Jeep Wrangler na ROUTE 66
Balony - Slovakia Cup 2015

SLOVAKIA CUP 2015 v balónovom lietaní

Horehronie ovládli posledný augustový víkend balóny. Za medzinárodnej účasti sa tu konal Slovania Cup 2015 v balónovom lietaní (Balooning – Hang Gliding – Paragliding). Hlavný stan podujatia si organizátori rozložili v hoteli Biela Medvedica v Bystrej.

Podujatie otvorili ,okrem predstaviteľov leteckého športu, zástupcovia obce Bystrá, mesta Brezno a hlavného sponzora podujatia Železiarní Podbrezová, a. s.

Radosť nielen pre pilotov
Keďže počasie prialo, lietalo sa stále - od rána do večera. Štarty balónov z letiska Rohozná, z Lúčok (časť nad Breznom) a z miestnej časti Podbrezovej - Lopeja obdivovali aj náhodní diváci, veď nie vždy im nad hlavami lietajú teplovzdušné balóny a to ešte v takom hojnom počte. Kto nezaváhal a prišiel sa pozrieť bližšie, mohol podrobne vidieť celý proces rozkladania, nafukovania a štartu týchto nádherných bezmotorových balónov.

Ako sa súťaží
Keďže išlo o súťaž, a nielen o voľné lietanie, piloti balónov museli splniť rôzne úlohy ako napríklad najpresnejší prelet ponad vyznačené miesto. Túto disciplínu hodnotia rozhodcovia tak, že zmerajú vzdialenosť vyhodeného závažia (marketu) s farebnou stuhou od vyznačeného miesta, kde by mal market dopadnúť.

Karovať s balónom
To, že by balón nebol ovládateľný, nie je celkom pravda. Balón síce letí tam, kde fúka vietor, ale skúsený pilot vie, ktorým smerom a v akej výške to fúka tak, aby sa dostal, kde potrebuje.Toto by však bolo na dlhé písanie, tak niekedy nabudúce vyspovedáme pilota teplovzdušného balóna, ako presne to s ,,karovaním“ balónov je.

Možno sme vás zaujali a už teraz si rezervujete budúcoročný posledný augustový víkend. O nezabudnuteľné pohľady a zážitky bude určite postarané.

(tn)

Kontaktujte nás