Noviny Panským Dielom na ROUTE 66 Jeep Wrangler na ROUTE 66

WRANGLER SHOW v Slovenskej Ľupči

Vznikol v histórii prvý film o medzinárodnom podujatí na slovenskej ROUTE 66

WRANGLER SHOW v Slovenskej Ľupči. To je podujatie, ktoré bez akýchkoľvek príkras dnes už spokojne môžeme nazvať jediným slovenským podujatím svojho druhu. Ide o Medzinárodný JEEP WRANGLER zraz pod Hradom. A my sme tohto roku vstúpili do jeho štvrtého ročníka. Avšak po prvý krát v histórii týchto stretnutí vzniklo jeho filmové spracovanie. Výborná réžia i strih, k tomu  prekrásne zábery, dramatické ale aj vtipné situácie, podfarbené vnikajúcou hudbou vás vtiahnu do deja natoľko, že sa počas necelej hodiny stávate neodmysliteľnou súčasťou WRANGLER SHOW  i vy.

Tu, v kedysi kráľovskom mestečku, ktoré leží pod hradom Ľupča, v srdci slovenskej ROUTE 66 a v strede Slovenska. Už po štvrtý krát sme na prelome prázdninových mesiacov spoločne realizovali stretnutie ľudí, ktorí vďaka svojmu koníčku a nadšeniu dobrovoľne podľahli čaru prírody, súzvuku silného stroja, ľudského umu, šikovnosti a jazdeckých zručností. Všetko v prirodzenom súzvuku s históriou a miestnymi raritami. Tri dni, naplnené programom, recesiou i dobrou náladou -  v duchu ľudskosti, priateľstva a pohostinnosti.

WRANGLER rodina  

Áno, vo svojej podstate sme skutočne reálnym poňatím trojdňovej show slovenskou raritou. Pýtate sa prečo? Rodinou. Práve tento pocit sa nesie po celý čas a vo svojej podstate poskytuje posádkam bohatým trojdňovým programom možnosť stať sa súčasťou miestneho koloritu. A nielen to. Na našej WRANGLER SHOW totiž nezáleží, či ste motorizovaný účastník, spolujazdec, divák alebo súčasť organizačnej zložky. Pocit, že kamsi patríte, vás jednoducho dostane. Bez rozdielu. A nadšenie pre tento druh zážitkov vo všetkých ostane nadobro.

Trojdňový kolotoč začína

Organizátori z JEEP WRANGLER clubu Slovakia už počas minuloročného zrazu zaznamenali rekordnú účasť posádok majiteľov americkej značky Jeep Wrangler, a jeho predchodcov ako sú typy CJ a Willys Tohto roku sa  narastajúci záujem jazdcov o WRANGLER SHOW 2015 opäť potvrdil. Netradičné poňatie podujatia láka čoraz viac účastníkov i návštevníkov do Slovenskej Ľupče a jej okolia. Rovnako ako na slovenskú ROUTE66. A tohto roku to inak určite  nebolo.  Už piatkové popoludnie začínalo trojdňový kolotoč príchodom a registráciou tých posádok, ktoré sa nebáli nočných nástrah a do úvodnej časti s názvom ,,SLOVENSKÝ SHEWOOD“ sa zapojili s nadšením.

Obávaný ,,SLOVENSKÝ SHEWOOD“

Po minuloročnej skúsenosti, kedy mnohí preukazovali vďaka nástrahám  počasia na blatistom teréne svoju zručnosť s hlbokými vráskami na čelách, bola tohtoročná účasť na nočných jazdách pre niektorých z nich dokonalou výzvou. O to nečakanejšie bolo privítanie v cieli, ktoré partneri z Ľubietovej – rodina starostu Pavla Zajaca s organizátormi naplánovala rovno u nich doma. Atmosféru pohody na Čelienci, ktorý sa nachádza nad Ľubietovou priamo pod Hrbom, ktorý sa považuje za stred Slovenska, podfarbovala vysvietená záhrada, oheň, špekáčiky ba i voda v bazéne. Starostovcom Zajacovcom, ktorí nás srdečným privítaním nesklamali ani počas minulého ročníka, patrí za to úprimná vďaka.

Návrat z Ameriky

Oficiálny, pre verejnosť rozhodne ten najlákavejší program, začínal na druhý deň – v sobotu 1. augusta. Vozidlá sa zoradili v historickej časti pamiatkovej zóny námestia v Slovenskej Ľupči a diváci si mohli postupne vytvárať favorizovaný zoznam do hlasovania o ,,CENU DIVÁKA“. Netradičným skutočne vtipne spracovaným sprievodným programom, ktorý sa niesol v duchu návratu slovenských vysťahovalcov z Ameriky ťahajúcich za sebou domov pokazený Willys, v podaní miestnych nadšencov a priateľov klubu, sa tohtoročná WRANGLER SHOW 2015 začala: 

,,Ameriku som zvandroval,
ani centa nešporoval
Ani tolár, ani zlatku,
šikujú me do New Yorku

A v New Yorku JEEP richtujú,
co me na ňom došikujú.
Parobci še dohvarajú,
dze najľepše gumi majú.

Ket sme prišli na štred trate,
od strachu nám spadli gate,
Chlapci, chlapci, modlice še,
veľké blato, topíme še

Jak som prišol do Berlina,
z podvozku mi spadla hlina
samá hlina samé blato,
môžem sa ja vysrať nato

Ket som prišol do tej Prahy,
pýtali še či som zdravý,
Zdravý, zdravý, chvalabohu,
z Ameriky idzem domú

Ket som prišol do tej Lupče,
vítali me matky ruce
Vitaj, vitaj čeľadníku,
ty slovensky vandrovníku.
A v tej Lupči na stanici,
vítali me rovesníci,

Vitaj Ďuri, kamarát naš,
či si zdravý a jak še máš.
Zdravý, zdravý chvalabohu,
z Ameriky idzem domu,

Netreba nám Ameriku,
máme doma republiku.“

Adrenalínová časť exhibície

,,Nasadať! Ide sa jazdť! “, zaznelo z davu účinkujúcich a riadeným presunom na exhibičný trial do tunajšieho Tenisového centra, začala vskutku adrenalínová časť sobotňajšej show. Jazdci, totiž netušili, že organizátori trať oproti minulému roku upravili a poriadne skomplikovali.  Aj vďaka týmto úpravám tak divákom ponúkli vynikajúce divadlo toho, čo ich upravené ale i sériové stroje v teréne dokážu. V spolupráci s partnermi sme tak pripravili pre divákov, ktorí mali aj tentoraz na podujatie vstup zadarmo a mohli exhibíciu sledovať z bezpečnej zóny, ďalšie prekvapenia. Nechýbala ani tombola s lákavými cenami. Lístky na ňu sa opäť nekupovali –  diváci ich dostali ako výmenu za zahlasovanie o Cenu diváka.“ A veru hlasovali. Nečudo z niektorých výkonov jazdcov, ktorí im dopriali ,,offroad“ zážitok ako sa patrí, naskakovala husia koža. No zručnosť za volantom tentoraz ukázali aj tí, ktorí svojich štvorkolesových miláčikov zvyčajne šetria. Vozy tohto typu totiž môžu svoju dokonalosť predstavovať nielen v ťažkom teréne, ale aj prekrásnym prevedením, ktoré je dušu pohadzujúcim zážitkom pre každého motoristického estéta.

Do show vstupujú recesisti

Réžiu nad popoludňajším programom v duchu zaužívanej a milej tradície - kým ,,wrangleristi“ bavia ľupčanov dopoludnia, ľupčania ich pobavia popoludní, každoročne preberajú tunajší recesisti členovia SUPH (,,v preklade“ Strana umjerneného politického hyjenizmu). Straníci so svojim naozaj trefným ostrovtipom sú totiž roky neoddeliteľnou recesistickou súčasťou stretnutí Wranglerov v Slovenskej Ľupči a bez ich organizačnej pomoci, by jazdci stratili svoj poobedňajší široký úsmev, s ktorým prichádzajú všetci na meranej časovke s pracovným názvom ,,Chyť si svojho templára“ , alebo ,,Na panské“ do cieľa. Tohto roku mnohí jazdci lámali nielen časové ale aj postrehové, či vedomostné rekordy. A smiech v cieli rozhodne nechýbal.

 

Tentoraz aj Rockový festival

Rok čo rok podujatie získava na svojej kvalite i úrovni. Tentoraz sme pridali do programovej štruktúry čosi netradičné – rockový festival s názvom RENEGADE fest a  sobotňajšiu, naozaj programovo naplnenú časť, sme tentoraz netradične ukončili v Podkoniciach, kde nám domáci vďaka starostovi Michalovi Vrábovi vyšli nesmierne v ústrety. Po minulých ročníkoch sme sa totiž posunuli o krok ďalej a našim zámerom je sprostredkovávať účastníkom aj samotnej diváckej verejnosti ucelený produkt, ktorý by dokázal svojou programovou štruktúrou podporovať spoluprácu obcí i samotných regiónov. Vyhodnotenie sobotňajšieho popoludnia sme teda vo veľmi pohodovom štýle spravili večer na tunajšom ihrisku ako súčasť rockového festivalu Renegade festu. Réžiu nad touto časťou spolu s moderátorským postom prevzal tunajší starosta a jeho tím. Na pódiu okrem slovenských kapiel vystúpili aj rockeri z Čiech a Poľska.

Mníchov dvor keď súťaživosť opadla

Akýmsi nočným ,,jam session“ sa dá nazvať neodmysliteľná časť trojdňovej šnúry WRANGLER SHOW, ktorá každoročne zavŕši klubovým charakterom sobotňajšie organizačné i jazdecké súťažné napätie. Ceny sú totiž rozdané i časomiera vypnutá a posádkam sa v 200 ročných pivničných interiéroch a exteriéroch Mníchovho dvora, s pohodovou hudobnou atmosférou v podaní chlapcov z ľupčianskeho DIXIE CHIPS,  núka dokonalý oddych a uvoľnenie. Nechýbajú spevácke improvizácie, ani vlastné hudobné nástroje. A niektorí ostávajú do neskorých nočných hodín. V nedeľu to bude ťažké... čaká ich 30 kilometrový horský prejazd.

Veľkolepá príroda NAPANT-u

A veruže bolo, pretože okolitá príroda dokáže ukázať nielen svoju krásu ale i dravosť a nezostáva nikomu nič dlžná. Jazdcov nedeľa nielen potrápila, ale i nadchla. Vybrané lokality v okolí Slovenskej Ľupče, Podkoníc, Balážov, či Seliec sú totiž svojimi výhľadmi i flórou naozaj veľkolepé. Avšak neobjavené a divé. Pre   motorizovaných turistov sú však v realite neprístupné. Je teda na mieste uviesť, že trojdňové podujatie situované v Nízkotatranskom národnom parku si od organizátorov vyžiadalo mnoho energie na získanie potrebných povolení. Tentoraz ich počet dosiahol číslo 23! Preto si vážime prístup ľudí na správnom mieste, ktorí pochopia, že ak správny Wranglerista dá slovo, jednoducho to platí. Pochopili to i starostovia či už Ľubietovej, Podkoníc, alebo Seliec, ba i Hiadla a počas uplynulých ročníkov i Medzibrodu. Nepovedali vyhýbavo : ,,Nedá sa.“ Naopak hľadali riešenia i spôsoby. O tohtoročné nedeľné úspešné  zavŕšenie podujatia sa postaral so svojimi priateľmi na Fugerovom dvore starosta Seliec Ján Kupec. Aj on ako ostatní spomenutí starostovia ocenil fakt , že organizátori realizujú na Slovenskej ROUTE 66 a jej okolí najmä kvôli zvýšeniu záujmu o región, rozvoju cestovného ruchu a s ním aj nárastu kvality a počtu služieb, ktoré prinesú aj vyššiu zamestnanosť.

Aj vďaka vám

Priatelia, je to aj vďaka vám – účastníkom WRANGLER SHOW 2015, členom JEEP WRANGLER clubu Slovakia, ľuďom, ktorí bez nároku na odmenu pri organizácii akcie akokoľvek pomáhali, ale aj ľuďom, ktorí keď sme ich požiadali o pomoc prejavili ústretovosť a nachádzali spôsob ako byť užitočný. Tento film svedčí o tom, že je za nami všetkými poriadny kus práce. Ďakujeme týmto všetkým, čo pomohli ale ďakujeme aj všetkým tým, ktorí po jeho zhliadnutí  v budúcnosti pomôžu.

 

A ešte čosi na záver

Poňatie zaužívaného pojmu ,,členská základňa“  JEEP WRANGLER clubu Slovakia je každoročne vo svojej podstate nezvyčajné. Hoci zvyk súčasnej doby hovorí iné, u nás sa ,,členské“ neplatí. Za člena sa totiž považuje každý, kto sa podujatia aktívne zúčastní. Či už ako člen posádky, alebo podaním pomocnej ruky. Náš klub, ktorý WRANGLER SHOW a samozrejme aj mnohé iné podujatia pre svojich členov i nečlenov organizuje, sa totiž drží zásady ľudskosti. Platí to aj v prípade nášho združenia Slovenská ROUTE 66, ktoré v náväznosti na naše aktivity vzniklo aby združilo nadšencov, ktorí sa aktívne venovali a venujú nielen propagácii regiónu, ale svojimi činnosťami prispievajú k zvyšovaniu jeho možností v oblasti rozvoja tradičných hodnôt. Záleží nám predovšetkým na tom, aby sme povzbudili všetkých tých, ktorým na rozvoji regiónu záleží, ktorým je cestovný ruch blízky, a ktorí podľahli čaru nášho kraja. Našim spoločný cieľom je v rámci voľného šírenia myšlienky slovenskej ROUTE 66 a používania tohto spoločného názvu, aktívne spájať tak jedincov, ako aj podnikateľské i samosprávne subjekty, a to aj v náväznosti na cezhraničnú spoluprácu.  

Film si budete môcť zadovážiť už čoskoro. Stačí nám napísať.

Erika Lamperová

 

REALIZOVANÉ:      

 

Photogallery ( 103  ) 

Kontaktujte nás